Wpis

czwartek, 27 lutego 2014

Indywidualna emerytura

Czy dostrzegasz jak istotne jest dodatkowe oszczędzanie i inwestowanie z myślą o swojej emeryturze? Czy zdajesz sobie sprawę na koncie emerytalnym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych są kwity w których jest spisane, ile to niby odłożyłeś oszczędności, ale w rzeczywistości może tam nie być ani grosza? Dzieje się tak, bo państwo może przenosić fundusze w ramach środków pańswowych. Co prawda gdzieś jest wpis o Twojej emeryturze, lecz uzyskasz ją jedynie wtedy, gdy kolejne pokolenie wpłaci adekwatnie więcej podatków do państwowego budżetu.

Jeśli chciałbyś mieć faktyczną emeryturę, to pomyśl o niej już teraz. Zachętą do takiego odkładania są ulgi  przy korzystaniu z Indywidualnego Konta Emerytalnego oraz Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego.

Korzystniejsze jest pierwsze w nich. Zysk wypracowany przez IKE jest zwolniony z od zysków kapitałowych (dziś 19%) – ale pod warunkiem wypłaty kapitału po osiągnięciu wieku emerytalnego. W systemie IKE możesz przechowywać fundusze na lokatach, funduszach inwestycyjnych oraz na GPW.

Na swoje IKE można zdeponować co najwyżej 3-krotność średniego wynagrodzenia brutto (czyli 10 tys. zł w roku). Co istotne, pieniądze w IKE nie wchodzą w dział spadku, możesz upoważnić do nich każdą osobę, która w razie Twojego zgonu otrzyma fundusze bez wymogu zapłacenia podatku od spadku.

IKZE umożliwia wpłatę 4 procent zaarobków brutto (w transzach miesięcznych lub w transzy rocznej), jednak nie może ona przekroczyć 4031 zł na rok. Zachętą do inwestowania w IKZE jest ulga podatkowa. Kwotę wpłaconą na IKZE możesz odliczyć od podstawy podatkowej. Dzięki temu faktyczny podatek zmniejszy się o 18 lub 32proc. (zależnie od dochodów) sumy wpłat (nawet 1289,92 zł na rok).

W kontach IKZE masz możliwość odkładać oszczędności w funduszach inwestycyjnych, giełdzie, ubezpieczeniach, lokatach oraz dobrowolnych funduszach emerytalnych.

Wypłata kapitału jest możliwa po dożyciu wieku emerytalnego oraz pod rygorem dokonywania wpłat przez okres co najmniej 5 lat, jednakże w przypadku IKZE wypłata funduszy nawet po zakończeniu czasu odkładania oraz przelewu na rzecz osoby upoważnionej po śmierci emeryta ulegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
locus24
Czas publikacji:
czwartek, 27 lutego 2014 09:44

Polecane wpisy

  • Urządzam salon i potrzebuję porady

    Słuchajcie, urządzam mieszkanie i szukaj tańszej alternatywy dla maskownicy kabli RTV w stylu Meliconi Ghost Design z obrazka. Ta poniżej bardzo mi się podoba,

  • Zanim podpiszesz

    Społeczeństwo zdążyło się ubrać w lichwiarskie kredyty mieszkaniowe, wiele osób zmarnowało oszczędności swojego życia inwestując w przekręty fi

  • Poglądy rządu na gospodarkę

    Były prezyden USA powiedział kiedyś tak: Poglądy polityków na gospodarkę można podsumować krótko.  Jeśli to żyje, to opodatkuj.

Trackback

Wyszukiwarka

Zakładki

Kanał informacyjny

stat4u

Opcje Bloxa