Wpis

wtorek, 26 marca 2013

Infografika o emeryturach

miniatura przyszłości systemu emerytalnego

Natrafiłem na ciekawą infografikę, opisującą przyszłość systemu emerytalnego. Mimo, że nie wierzę w państwowe emerytury i o tym, że kiedyś może ich nie być nie trzeba mnie przekonywać, to zaskoczyły mnie informacje podawane na początku grafiki. No, ale nie będę zdradzał szczegółów... zobaczcie sami.

przyszłość systemu emerytalnego infografika

Konieczność samodzielnego oszczędzania, aby zabezpieczyć swoja przyszłość jest dla mnie oczywista. Nie wierzę w żadne OFE, które de facto już są rozmontowywane. Moje przewidywania ziściły się szybciej niż przypuszczałem.

Zaskoczyły mnie jednak dane na temat wieku emerytalnego przed 100 laty, aż postanowiłem to sprawdzić. I rzeczywiście tak było (btw. polecam ciekawy dokument na temat ewolucji systemu emerytalnego w stanach klik).

Końcowe rozważania na temat korzyści z regularnego oszczędzania są wg mnie dużym uproszczeniem. Ładnie to wygląda na wykresach, ale w praktyce mało kto może sobie pozwolić na odkładanie 1000 zł miesięcznie. Chyba, że zlikwidowano by ZUS, ale na to się nie zanosi...

Choć 1000 zł miesięcznie dla wielu to zaporowa suma. Mimo to uważam, że na wcześniejszą emeryturę można uzbierać wcześniej.

Jeśli by uwzględnić wzrost płac, to z czasem kwota oszczędności by rosła. Osoba, która dziś oszczędza 300 zł miesięcznie, za powiedzmy 5 lat może odkładać 2000 zł lub więcej. Wszystko zależy od kondycji gospodarczej oraz tego czy dana osoba zainwestuje rozwój osobisty i podnoszenie kompetencji.

Z jednym muszę się jednak zgodzić. O swoją emeryturę trzeba zatroszczyć się samemu, im wcześniej tym lepiej. Dobrze, że ludziom się chce robić takie grafiki bo podnoszą one świadomość społeczną  o narastającym problemie i zachęcają do działania.

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
locus24
Czas publikacji:
wtorek, 26 marca 2013 11:57

Polecane wpisy

Trackback

Wyszukiwarka

Zakładki

Kanał informacyjny

stat4u

Opcje Bloxa